Opublikowany przez: monika.g 2019-12-20 00:31:00
Autor zdjęcia/źródło: Mleko z miodem dla dziecka @ candice_rose z Pixabay
Mleko z miodem dla dziecka to świetny domowy i naturalny sposób na ból gardła, kaszel i przeziębienie. Na pewno pamiętasz ten napój z dzieciństwa, jest on skuteczny również dla dorosłych. Naucz więc Twoje dziecko korzystania z dobrodziejstw natury i sięgania po sprawdzone babcine sposoby. Mleko z miodem to bezpieczny środek na przeziębienie już dla dzieci od 1. roku życia.
Przepis na mleko z miodem jest bardzo prosty. Do kubka ciepłego (nie gorącego!) mleka dodaj łyżeczkę miodu i wymieszaj. Jeśli używasz chudego mleka dodaj jeszcze łyżeczkę masła. Jeśli natomiast korzystasz z mleka pełnego masło nie jest już konieczne.
W mleku znajdują się cenne składniki takie jak wapń, fosfor, potas, magnez oraz cynk. Tłuszcz mleczny osłania gardło, powleka je cienką warstwą, która je regeneruje i chroni przed uszkodzeniami. Miód natomiast ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i kojące. Goi rany, uspokaja, odżywia i wzmacnia organizm. Zawiera również mnóstwo cennych witamin A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy i biotynę.
Ciepłe mleko z miodem rozgrzewa, tłuszcz zawarty w mleku natłuszcza i tworzy warstwę ochronną na gardle, dzięki czemu łagodzi jego ból, ułatwia przełykanie, nawilża i niweluje uczucie suchości. Pomaga również zwalczyć kaszel u dziecka, zwłaszcza uporczywy i suchy, który najczęściej pojawia się w nocy.
Jednak, aby połączenie mleka z miodem miało właściwości lecznicze miód nie może być dodawany do gorącego płynu. Dodawaj go więc do mleka, którego temperatura nie przekracza 40 st. C. Wyższa temperatura pozbawia miód cennych witamin i enzymów. Po wymieszaniu mleka z miodem podaj go dziecku dopiero po ok. 10-15 minutach. Dzięki temu zabiegowi aktywujesz zawarte w miodzie enzymy, które jeszcze skuteczniej zwalczą infekcję.
Najlepsze miody na przeziębienie to nawłociowy, gryczany, nektarowo-spadziowy, wrzosowy oraz spadziowy ze spadzi iglastej. Mają one najwyższą zawartość substancji zwalczających infekcje. Wybieraj miody ciemne, im ciemniejszy miód tym więcej zawiera polifenoli, które działają bakteriobójczo.
Mleko z miodem wydaje się najlepszym i najbezpieczniejszym dla dziecka naturalnym lekarstwem. Jednak nie każdy maluch może się nim leczyć. Miodu nie można podawać niemowlakom. Zastosuj go dopiero dla dziecka powyżej 1. roku życia i to w jak najmniejszej dawce. Jedna łyżeczka w ciągu doby przy pierwszym zastosowaniu w zupełności wystarczy. Obserwuj też dziecko czy nie wykazuje nadwrażliwości na miód, ponieważ może on uczulać.
Również alergicy uczuleni na mleko nie mogą pić mleka z miodem. W takim przypadku możesz zastąpić je mlekiem roślinnym niesłodzonym i bez dodatków konserwantów lub aromatów. Podgrzej je tak jak mleko krowie do temperatury 40 st. C i dodaj łyżeczkę miodu. Ponieważ mleko roślinne zawiera bardzo małe ilości tłuszczu dobrze by było dodać do niego masło, jednak w przypadku alergii na mleko jest to niewskazane. Jeśli maluch ma alergię na laktozę możesz dodać łyżeczkę masła bez laktozy. Natomiast w przypadku alergii na białka mleka krowiego masło zastąp łyżeczką oleju kokosowego.
CZYTAJ TEŻ:
Czy dzieci mogą jeść miód? Nie podawaj go zbyt wcześnie!>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.